KentleşmeKültürSürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Vatandaş Katılımında İyi Uygulamalar Ödülü Bilgilendirme Webinarı

17.04.2024 10:00
Yerel YönetimKent HakkıDemokrasiKatılım

Marmara Belediyeler Birliği tarafından 17 Nisan 2024 tarihinde 10.00 - 11.30 saatleri arasında Uluslararası Katılımcı Demokrasi Gözlemevi (IOPD) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) tarafından bu yıl 18.si düzenlenen “Vatandaş Katılımında En İyi Uygulamalar” Ödülü için başvuru hazırlamayı planlayan belediyelerin hazırlık süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla Vatandaş Katılımında En İyi Uygulamalar Ödülü Bilgilendirme Webinarı düzenlenecek.

Etkinlikte IOPD ve Vatandaş Katılımında En İyi Uygulamalar Ödülünün tarihsel gelişimi, amaçları ve odaklanılan temalar kısaca ele alınacak ve ardından Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda katılımcılara bilgi verecek.

IOPD Nedir

Uluslararası Katılımcı Demokrasi Gözlemevi (International Observatory on Participatory Democracy – IOPD), yerel düzeyde katılımcı demokrasi pratiklerini güçlendirmeyi hedefleyen ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler’e (United Cities and Local Governments - UCLG) bağlı olan uluslararası bir kent ağıdır. 2001 yılında kurulan ağa Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerden yerel yönetimler ve yerel yönetim birlikleri, her türlü yönetim seviyesinden kurum, katılımcı demokrasi üzerine çalışma yürüten sivil toplum kuruluşları ve araştırma merkezleri üye olabilir. Üyeliğin ücretsiz olduğu ağ, temel olarak vatandaş katılımına dair iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Ağın başlıca çalışmaları aşağıdaki gibidir:

  • Yıllık Uluslararası Konferans: Yerel demokrasi üzerine çalışan kurum temsilcilerinin bir araya geldiği ve IOPD’nin Genel Kurulunun da yapıldığı yıllık etkinliktir. 23. IOPD Yıllık Uluslararası Konferansı, 17-19 Ekim 2024 tarihleri arasında Valongo’da gerçekleştirilecektir.
  • IOPD Ödülü: IOPD’nin vatandaş katılımıyla ilgili iyi uygulamaları ödüllendirme mekanizmasıdır. Yıllık Uluslararası Konferans kapsamında ödüller sahiplerine verilmektedir.
  • Örnek Çalışmalar: IOPD, katılımcı demokrasiye dair örnek uygulamaları toplayarak yayınları ve web siteleri aracılığıyla bu uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktadır. IOPD ile ilgili daha fazla bilgiye buradan üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vatandaş Katılımında En İyi Uygulamalar Ödülü Nedir?

Vatandaş Katılımında En İyi Uygulamalar Ödülü, yerel düzeyde yenilikçi deneyimleri teşvik etmek, katılımcılığı teşvik eden pratikleri yaymak ve başarılı uygulamalara görünürlük kazandırmak amacıyla her yıl OIDP tarafından verilmektedir. Başvurular, Türkiye’deki yerel yönetimlere de açıktır. Ödüle başvurmayı düşünen belediyeler aşağıdaki kategorilerde değerlendirilebilecek uygulamalarıyla başvurularını tamamlayabilirler:

  • Daha demokratik ve barışçıl kentler ve bölgeler
  • Kent yönetimi ve kamusal alan
  • Toplumsal cinsiyet ve bakım
  • Ekolojik geçiş ve çevre
  • Sivil teknoloji ve yapay zeka

Bu yıl 18. düzenlenen IOPD Ödülleri’ne başvurular başlamıştır. Son başvuru tarihi 15 Mayıs 2024’tür. Kazanan kurumlar, 17-19 Ekim 2024 tarihinde Valongo’da düzenlenecek 23. Uluslararası Katılımcı Konferansı kapsamında düzenlenecek olan ödül töreninde ödüllerini alacaktır. Ödül hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz


Tarih/Oturumlar

Oturum AdıEğitmenTarihSaatYer
Vatandaş Katılımında İyi Uygulamalar Ödülü Bilgilendirme WebinarıSavaş Zafer Şahin17.04.202410:00 - 11:30Online

İlgili Dökümanlar

Vatandaş Katılımında İyi Uygulamalar Ödülü Bilgilendirme Webinarı

17.04.2024 10:00