KentleşmeSürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Sokaklar Dönüşüyor | Bilgilendirme Toplantısı

25.04.2024 14:00
KAPSAYICILIKÇocuklarVERİYAPILI ÇEVRE

*Sokaklar Dönüşüyor Programı Bilgilendirme Toplantısı 25 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşmiştir. Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. 

Programa başvurmak isteyen belediye ekiplerinin mbb.bb/sokaklardonusuyor adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru için gerekli belgeler ile [email protected] adresine iletmesi gerekmektedir. 

Son başvuru tarihi: 8 Mayıs 2024 Çarşamba


SOKAKLAR DÖNÜŞÜYOR PROGRAMI ÜÇÜNCÜ DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Yerel Yönetim Akademisi, Superpool ve Global Designing Cities Initiative (GDCI- Global Kent Tasarımı İnisiyatifi) iş birliğinde sokakları, çocuklar ve bakım verenleri için güvenli ve erişilebilir kamusal mekânlara dönüştürme amacıyla oluşturulan program üçüncü dönemine başlıyor.

Sokaklar Dönüşüyor, özel araç hakimiyetindeki sokakları, yaya ve özellikle de çocuk kullanımını önceliklendiren kamusal mekânlara dönüştürmeyi amaçlayan uygulama odaklı bir öğrenmeprogramıdır. Hedeflenen dönüşümün belediyelerin kendi imkanları dahilinde ve farklı paydaşların katılımını sağlayacak şekilde gerçekleşmesi önemsenmektedir.

2022 yılında başlayan program kapsamında 10 belediye ile 10 sokakta prova uygulamalar gerçekleştirildi ve program sonuçları MARUF23’te bir sergiye dönüştürüldü. Yeni dönemine başlayacak program kapsamında, Prova Uygulama modülü ile kendi bölgelerinde prova uygulama gerçekleştirecek yeni belediyeler ve yeni sokaklar seçilecek. Kalıcı Uygulama modülünde ise prova uygulamasını tamamlayan önceki dönemin mezun belediye ekipleriyle kalıcı dönüşümler üzerine çalışılacaktır.

Sokaklar Dönüşüyor programı, kent mekânını, motorlu araç odaklı kentsel tasarım anlayışlarının ötesine geçerek çocuk ve yayayı merkeze alan bir yaklaşımla tasarlamayı; sokakları çocuklar için güvenli, sağlıklı ve kapsayıcı kılma yolunda adımlar atmayı ve belediyelerin prova uygulama süreçleri konusundaki kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, sokakların çocuk kullanımı ve çocuk güvenliği perspektifinde yapılandırılmasına odaklanan ve prova uygulama bakış açısıyla oluşturulan başvurular değerlendirmeye alınacaktır.

PROVA UYGULAMA NEDİR?

Sokak dönüştürme uygulamalarının tasarım, katılım, bütçe gibi çok katmanlı sürecinin hem belediye hem de mahalle sakinleri açısından daha efektif biçimde yönetilmesinin yollarından biri aşamalı tasarım stratejisini sürece entegre etmektir. Aşamalı tasarım stratejisi olan, kentsel mekânda değişimi kolaylaştırmak için tasarım surecini bilinçli olarak hızlı uygulanabilir adımlar halinde tanımlar.

Sokakları dönüştürme aşamalarının en önemli adımlarından biri olan prova uygulama, belediye tarafından kolay temin edilebilir, geçici ve esnek malzemeler ile gerçekleşen, taktiksel kentleşme araçlarının etkili kullanımına odaklanan ve mahallelinin söz konusu tasarıma katılımını sağlayan bir uygulama stratejisidir. Prova uygulamalar, belediyenin kalıcı, yüksek maliyetli malzemelerle kalıcı uygulamaya başlamadan önce projenin alanda işlerliğini prova öncesinde ve sonrasında topladığı veri ile teyit eder ve mahallelinin sürece katılımını sağlar.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

25 Nisan 2024 Perşembe günü yapılacak bilgilendirme toplantısı kapsamında programın detayları ve önemi belediyelere aktarılacak, önceki dönemden mezun olmuş belediyelerle deneyim paylaşımı gerçekleştirilecek ve başvuruda dikkat edilmesi gereken hususlar aktarılacaktır.

*Program yalnızca MBB üye belediyelerine açıktır.


Tarih/Oturumlar

Oturum AdıEğitmenTarihSaatYer
Sokaklar Dönüşüyor: Prova UygulamaGörsev Argın Uz ve Beyza Gürdoğan25.04.202414:00 - 15:30Online

İlgili Dökümanlar

Sokaklar Dönüşüyor | Bilgilendirme Toplantısı

25.04.2024 14:00