KentleşmeSürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı

13.04.2023 13:00
KAPSAYICILIKVERİYAPILI ÇEVRE

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı kapsamında, hızlı uygulanabilir tasarım stratejileri ve düşük maliyetli uygulamalar ile yaya ve çocuk kullanımı öncelikli kamusal alanların oluşturulması; prova projeler konusundaki bilgi ve farkındalığın yaygınlaşması; belediyelerin ilgili temsilcilerinin çocuk dostu kamusal alanlar ve prova projeler konusundaki bilgi ve kapasitesinin artırılması hedeflenmektedir.


Eğitim ve Atölyeler

Prova uygulama süreci, bir dizi öğrenme programı ile başlayacak ve süreç öğrenme programları kapsamında gerçekleşecek olan eğitim ve atölye çalışmalarının ışığında ilerleyecektir. Öğrenme programları, proje ekiplerinin farklı illerden katılıyor oluşu, ekiplerin ihtiyaçları ve eğitimlerin verimliliği gibi koşullar göz önünde bulundurularak planlanmış ve bu doğrultuda eğitimler çevrim içi ve yüz yüze olmak üzere farklı formatlarda oluşturulmuştur.

Belediye Çalışmaları

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programının başlangıç adımı niteliğine sahip olan eğitim, atölye ve saha çalışmalarının ardından her bir belediye ekibi ile proje alanına ilişkin görüşmeler gerçekleştirilecek ve ilgili alana yönelik çalışma süreci tarif edilecektir. Belediye proje ekiplerinin eğitim ve atölyelerden edindikleri kazanımlar doğrultusunda proje alanlarına yönelik çalışmalarını yürütmesi ve bir sonraki görüşmeye kadar bu çalışmaları ilerletmesi beklenmektedir. Çalışma dönemi boyunca, program yürütücüleri proje ekipleri ile iletişimde olacak; çalışmaların birbiriyle uyumlu biçimde ilerlemesine ve çalışmalar sırasında ortaya çıkan soru ve sorunlara çözüm üretmeye olanak sağlayacak bir koordinasyon süreci planlanacaktır.

Toplantılar

Prova Uygulama Destek Programı hem sürecin detaylı olarak tariflenmesini hem de bu alanda yürüttüğü uygulama ile öne çıkan Gebze Belediyesinin deneyim paylaşımını içeren bir bilgilendirme toplantısı ile başlayacak ve süreç boyunca farklı amaçlarla bir dizi toplantı gerçekleştirilecektir. Eğitim ve atölyelerin ardından başlayacak olan çalışma döneminde, belediyelerin proje alanlarında yürüttükleri çalışmalara ilişkin görüşmeleri gerçekleştirmek ve uygulama dönemine doğru yola alırken ihtiyaç duyulan alanlarda destek sunulmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak koordinasyon toplantıları gerçekleştirilecektir.

Uygulama

Destek Programının saha aşaması, eğitim ve atölyelere katılmış ve süreç boyunca beklenen çalışmaları tamamlamış olan belediyeler için verilecek olan saha desteğini ifade etmektedir. Saha desteği, prova uygulama aşamasında yürütülmesi gereken çalışmaların, gerekli malzemelerin ve iletişim stratejilerinin tariflenmesini içeren bir danışmanlık sürecini kapsamaktadır.


Tarih/Oturumlar

Oturum AdıEğitmenTarihSaatYer
#3 Uygulamalı Veri ToplamaBeyza Gürdoğan13.04.202313:00 - 15:00Sokak
#3 Uygulamalı Veri ToplamaBeyza Gürdoğan14.04.202313:00 - 15:00Sokak
#4 Geometri TestiHayrettin Günç17.04.202313:00 - 15:00Online
#5 Tasarım AtölyesiHayrettin Günç09.05.202310:00 - 17:00Marmara Belediyeler Birliği - Hızır Bey Çelebi Salonu
#6 Desen ve Tasarımın KritiğiBeyza Gürdoğan23.05.202313:30 - 17:00Online
#8 Prova Uygulama Sonrası Değerlendirme ToplantısıHayrettin Günç17.11.202313:30 - 16:30Marmara Belediyeler Birliği - Osman Nuri Ergin Salonu

İlgili Dökümanlar

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı

13.04.2023 13:00