Sokak Dönüştürme Eğitim Programı

20-04-2022 12:00 den 20-04-2022 16:30 (Turkey)

--Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe, İstanbul--


Tarih ve Saat:   20 Nisan 2022, Çarşamba | 12.00 - 16.30 

Etkinlik Formatı ve Yeri: Yüz Yüze | Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe, İstanbul

Hedef Kitle: MBB üyesi tüm belediyeler  | Proje ve Strateji Geliştirme, Ulaşım, Kentsel Tasarım, Şehir Planlama, Peyzaj, Park ve Bahçeler Sosyal Hizmetler ve konu ile ilgili müdürlükler

Eğitim Partnerleri: Marmara Belediyeler Birliği, Superpool, Global Designing Cities Initiative, Maltepe Belediyesi 

Detaylı Bilgi için: Halenur Dönmez, halenur.donmez@mbb.gov.tr

 

Program:

12.00-13.30 | Sokakları Prova Projeler ile Dönüştürmek

Konuşmacılar: Hayrettin Günç, Global Designing Cities Initiative; Bahadır Keşan, Maltepe Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü

Yer: Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe, İstanbul

 

Kentlerimizi ve sokaklarımızı dönüştürürken, onlarca yıldır yerleşmiş uygulamaları değiştirmek zor olabilir. Uzun inşaat süreçleri ve mahalle sakinleri ve işletmeler için zorluk çıkaran bekleme süreleri uygulamaya yönelik isteksizliği daha da artırır. Dünya üzerinde birçok belediye, pilot veya prova olarak adlandırdığı projelerle bu soruna çözüm aramaktadır. Bu projelerde kullanılan geçici tasarım stratejileri hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde uygulanarak, uzun vadeli dönüşümün toplum tarafından deneyimlenmesine olanak sağlamaktadır. Eğitimin ilk bölümünde katılımcı ve esnek kentsel süreçler tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler ve dünya üzerinden başarılı uygulamalar paylaşılacaktır.

 

14.00-16.30 | Uygulama

Kolaylaştırıcı(lar): Beyza Gürdoğan, Superpool; Derya İyikul, Superpool

Yer: Onur Sok. Maltepe/İstanbul (Maltepe Marmaray İstasyonu Girişi)

 

Eğitimin ikinci aşamasında Maltepe Belediyesi’nin uygulamaya geçireceği prova proje alanda incelenecektir. Proje Maltepe ilçesinde yer alan Yalı Marmaray durağının girişindeki alanda bir mahalle meydanı oluşturmayı planlamaktadır. Bu meydanın bir uzantısı olarak, çocuklar için bir oyun alanı yaratmak amacıyla Onur Sokak’ın bir bölümünü trafiği yavaşlatılmış yaya öncelikli bir çocuk sokağına dönüştürecektir. Katılımcıların alandaki yer boyama ve kentsel donatı yerleştirme atölyelerine katılması için malzeme sağlanacaktır. 

Not: Katılımcıların boya aktivitesinde kullanabilecekleri rahat kıyafet giyinmeleri rica olunur.

Son başvuru tarihi 17 Nisan 2022 olan eğitim programına katılım sağlayacak ilgililerin aşağıda yer alan yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Katılımcı sayısı kontenjanla sınırlıdır. Başvuru sonrasında katılım durumu hakkında bilgi verilecektir. Aynı belediyeden en fazla 3 kişinin katılabileceği eğitim programında, farklı birimlerde çalışan katılımcıları içeren belediye gruplarının başvuruları önceliklendirilecektir.


Başvurmak için tıklayınız 

 

 Nerede

Harita Üzerinde Göster!
Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe, İstanbul

Ne zaman

Başlangıç 20-04-2022 12:00
Bitiş 20-04-2022 16:30

İrtibat Kişisi

Yerel Yönetim Akademisi
(0212) 402 19 00
yya@mbb.gov.tr